Dlaczego płacimy więcej za mniej?

Coraz częściej w modelach biznesowych różnych firm czy marek spotykamy się z droższą ceną produktu za większe opakowanie niż w przypadku kupna kilku mniejszych sztuk. Dlaczego płacimy więcej za mniej ? Jesteśmy przyzwyczajeni przez wielkie dyskonty, że kupując większe opakowania oszczędzamy – niestety coraz częściej firmy wykorzystują to wrażenie.

alcohol, alcoholic, bar
Małe napoje to popularny sposób na ukrycie różnicy w cenie.

Małe napoje droższe od dużych

Widać to bardzo dobrze w sektorze napojów, często za małą wodę mineralną (330 ml) zapłacimy około 3 zł, kiedy duża (1,5 L) kosztuje tylko 2 zł. Dlaczego? Koncerny dobrze wiedzą, że gdy szukamy wody mineralnej np. w trakcie spaceru, czy na trening fitness kierujemy się kształtem i wielkością opakowania, stąd mimo tańszej produkcji jest zawyżana cena.

Grzechy restauracji – Zestaw droższy niż pojedyncze zamówienia.

Idziesz do restauracji i widzisz że za dwa ulubione dania i ukochany napój, zapłacisz 40 zł – świetna promocja myślisz. Nic bardziej mylnego! Pojedynczy zestaw kosztuje 15 zł, prosta kalkulacja mówi, że zapłacimy za napój 10 zł, ale jak to skoro pojedynczo napój kosztuje tylko 6 zł. To gdzie ta promocja !?

Uzupełniacze – każdy je kocha.

Każdy z nas zna popularne przyprawy typu kucharek, czy wiesz, że tego typu „mixy” zawierają nawet ponad 90% soli? Resztę zajmują barwniki i standardowe przyprawy, taką mieszankę łatwiej i dużo taniej możesz przygotować w domu.

Woda w mrożonkach

Często kupując np. filet z ryby dostaniemy w nim głównie… wodę. Wiele firm oszukuje na mrożonkach, gdzie specjalne podstawki wchłaniają jej nadmiar. Oczywiście są one wcześniej głęboko podlewane, dlatego zwróć uwagę na rzeczywisty rozmiar kupowanych produktów.

Przekręty na ilościach.

Firmy bardzo często sprzedają produkty dodatkowe, lub oferują kilka stopni sprzedaży: basic, standard, premium etc. Często chcą sprzedawać więcej, lecz nie mają nic ciekawego do zaoferowania. Natrafiłem na wiele lokalnych przedsiębiorstw które oferują np. zapiekankę 20 cm w cenie 7 zł lub zapiekankę 40 cm w cenie  19 zł.

food, hot dog, puff pastry
Duże hot dogi są średnio 2x droższe od standardowych – rzadko kiedy 2x większe.

Jak nie dać się oszukać?

Po pierwsze koniecznie sprawdź cenę za kilogram/litr , znajdziesz ją obecnie w większości sklepów przy każdej etykiecie. Po drugie porównuj zawsze cenę zestawu XL ze zwykłym, często bowiem kupując dwa dania wychodzisz na tym dużo lepiej niż jedno duże.

 

Written by

Właściciel nowego serwisu, fan gier komputerowych , interesujący się mediami i biznesem. Mieszka w Katowicach.

%d bloggers like this: