Naukowcy komentują – posiadanie psa wydłuża życie!

Co zmienia posiadanie psa?

Plusy jakie przynosi posiadanie zwierzaka są oczywiste: zwiększona aktywność fizyczna, wspólne spacery, lepsza empatia i ukojenie, ale mało kto wie, że posiadanie psa wydłuża życie właściciela.

Jak donoszą badania opublikowane w Szweckiej publikacji „Scientific Reports”, posiadanie psa ma ewidentną korelację, ze zmniejszonym ryzykiem układu krążenia oraz śmierci.

 

Co twierdzą naukowcy

Według badań posiadanie psa przez osoby samotne zmniejsza ryzyko śmierci o 33% a także chorób układu krążenia o 36% w porównaniu do osób żyjących samotnie i nie posiadających psa, również ryzyku zawału serca zmniejsza się aż o 11%.

Badania również potwierdziły pozytywny wpływ na zdrowie w przypadku osób mieszkających w większym gronie. Tutaj jest to 11% w przypadku chorób układu krążenia oraz 15% dla ryzyka śmierci.

Naukowcy twierdzą, że osoby żyjące samotnie z psem wchodzą w interakcje z swoimi pupilami w sposób podobny jak małżeństwa z własnymi dziećmi. Ma to uzasadnienie związane z większą aktywnością fizyczną, jednak patrząc na to zjawisko z innej perspektywy możemy je porównać z potwierdzoną tezą, iż mieszkańcy domów starości żyją dłużej, gdy są regularnie odwiedzani przez rodzinę. Dobre więzi społeczne i zadowolenie z życia wpływa bezpośrednio na nasz stan zdrowotny.

W jaki sposób posiadanie psa wydłuża życie?

Naukowcy również argumentują – jednym z powodów dlaczego psy pomagają nam wydłużyć życie jest nabywanie odporności przez właściciela na czynniki biologiczne – zwierzęta przynoszą bowiem do naszych domów różne rodzaje mikroorganizmów i dłuższy kontakt z nimi jest wstanie nas uodpornić na te czynniki. Wiadomo także, że psia ślina pozytywnie wpływa na nasz układ biologiczny.

Kontakt z psem pozwala również na obniżenie poziomu stresu w organizmie. Wiele osób nie potrafi w prawidłowy sposób odpocząć po pracy bądź ciężkim wysiłku czy przeżyciu. Wiele osób znajduje wsparcie właśnie w zwierzętach, szczególnie psach.

Czy wy uważacie, że posiadanie psa wydłuża życie?

Written by

Właściciel nowego serwisu, fan gier komputerowych , interesujący się mediami i biznesem. Mieszka w Katowicach.

%d bloggers like this: